Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Koronavirus - COVID-19

Koronavirus - COVID-19Datum konání:
11.3.2020
Datum ukončení:
12.4.2020

Vážení občané,

níže Vám postupujeme kopie mimořádných opatření vydaných Ministerstvem zdravotnictví České republiky v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19:

Mimořádné opatření - karanténa po návratu z italské republiky.pdf

Mimořádné opatření - praktičtí lékaři.pdf

Mimořádné opatření - uzavření základních, středních a vysokých škol od 11.3.2020.pdf

Mimořádné opatření - zákaz konání akcí nad 100 osob od 18.00 h dne 10.3.2020.pdf

Mimořádné opatření - zákaz návštěch ve zdravotnických zařízení s lůžkovou péčí.pdf

Informace k nouzovému stavu.pdf

Vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 v Evropě a přijatých preventivních opatřeních Vládou České republiky Vám doporučujeme sledovat aktualizované webové stránky:
 - Jihomoravský kraj https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=408283&TypeID=2
 - Ministerstvo zdravotnictví https://www.mzcr.cz/

Na webových stránkách Jihomoravského kraje taktéž najdete výstupy ze zasedání Krajské epidemiologické komise Jihomoravského kraje a mimořádných jednání Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje.

Nouzový stav

  1. Zákaz akcí nad 30 účastníků

Od páteční šesté hodiny 13. 3. 2020 ranní se zakazují všechny veřejné i soukromé akce s účastní přesahující 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav i například veletrhů. Zákaz se naopak nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a pohřby.

  1. Zákaz vstupu cizinců na území ČR z rizikových oblastí

Na území ČR nesmějí vstoupit cizinci z rizikových zemí – z Číny, Jižní Koreje, Íránu, Itálie, Francie, Španělska, Německa, Švýcarska, Norska, Dánska, Holandska, Švédska, Velké Británie, Belgie a Rakouska. Netýká se to lidí s trvalým pobytem na území ČR či lidí s dočasným pobytem nad 90 dní, ti se vrátit mohou. Vláda dále zastavila vydávání víz i povolení k pobytu.

  1. Zákaz cestování českých občanů do rizikových oblastí

Občané ČR nesmějí cestovat do zmíněných rizikových států. Výjimka platí pro řidiče zásobování, vlakové čety, příslušníky integrovaného záchranného systému i lidi, kteří v  Německu či Rakousku pracují.

  1. Zákaz přeshraniční dopravy

Vláda zakázala všem dopravcům mezinárodní přeshraniční osobní dopravy od páteční půlnoci zajišťovat vozidly s kapacitou nad 9 osob dopravu cestujících přes hranice ČR.

  1. Omezení otevírací doby restaurací

Od pátečních 13. 3. 2020 20 hodin se omezuje otevírací doba restauračních zařízení. Nesmějí být otevřena od osmi večer do šesti hodin ráno. Od pátečních 6 hodin ráno se omezuje také činnost provozoven stravovacích služeb umístěných v nákupních centrech s prodejní plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních.

  1. Uzavření posiloven a wellness

Od pátečních 6 hodin 13. 3. 2020 musí být pro veřejnost zavřené některé služby, jako jsou sportoviště (netýká se venkovních), posilovny, wellness služby, koupaliště, solária či zábavní zařízení.

  1. Kontrola na hranicích

Od páteční půlnoci 13.3.2020 budou na hranicích s Německem a Rakouskem metodické hraniční kontroly. Přechod přes hranice bude možný jen na 11 stanovených místech.

S Německem zůstanou otevřené přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Sv. Šebestiána. V případě Rakouska jde o přechody Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov. Další přechody jsou určeny pro osoby prokazatelně pravidelně překračující vnitřní hranice, zejména přeshraniční pracovníky a další osoby, a to v době od 5:00 do 23:00.

Pro cizince nebude možné vstupovat z těchto zemí do ČR, jelikož patří mezi zmíněné rizikové oblasti. Úplné uzavření hranic však zatím ve hře není. Na pomoc policii bude povolána i armáda.

  1. Odložení daňového přiznání a splátek úvěrů

Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posune o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. červenec, namísto původního konce března. Ministerstvo financí to odůvodnilo snahou zamezit zvýšené koncentraci lidí na úřadech a poštách. Banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

  1. Zavřené školy včetně ZUŠ

I nadále platí úterní rozhodnutí vlády o povinném uzavření všech základních a středních škol. Prezenční výuku musely přerušit také vysoké školy. Nově platí zákaz i pro základní umělecké školy. Posiluje se podle možností výuka elektronickou formou. Většinou se zadávají úkoly prostřednictvím e-mailu. Opatření platí do odvolání.

 

Leták JMK - koronavirus.PNGInfo o správném postupu při podezření na nákazu koronavirem.jpg